مشق پرواز

سالروز شهتدت شهید دوران گرامی

زمانی که عراقی ها برای برگزاری کنفرانس سران کشورهای غیرمتعهد در بغداد از شوق , بال در آورده بودند , یک جنگنده ایرانی باخلبان میهن پرستش در سحرگاه سی ام تیر ماه 1361 بالهای آهنین خود را بر فراز حریم هوایی بغداد می گشاید و پالایشگاه الدوره در ضلع جنوبی بغداد را نشانه می رود. تمام بمبها روی هدف خالی می شود. اما هواپیما مورد اصابت موشکهای ضدهوایی قرار می گیرد و از تعادل خارج می شود. خلبان مصمم است از این پرواز باز نگردد تا بتواند حقوق ملت مظلوم, ایران را از حلقوم صدام و دیگر زورگویان بیرون کشد لذا به هدفش می رسد.اوکسی نیست جزشهید سرلشکر خلبان عباس دوران

  • نام عباس
  • نام خانوداگی دوران
  • تاریخ تولد :1329
  • محل تولد :فارس /شیراز
  • تاریخ شهادت : 30/تیر/1361
  • محل شهادت :بغداد
  • مزار شهید :شیراز

سال 1329 بود، که عباس پا به عرصه هستی نهاد. مادر با شوق فراوان به تربیت او همت گماشت و عباس در شهر زیبای شیراز دوران شیرین کودکی را پشت سر نهاد. سال 1351 بعد از اتمام تحصیلات به دانشگاه خلبانی نیروی هوایی ارتش رفت، با اتمام دوره مقدماتی جهت ادامه تحصیل به امریکا اعزام شد و با اخذ نشان و گواهی‌نامه خلبانی به ایران بازگشت.تا از خاک پاک کشور خود محافظت نماید.با آغاز جنگ تحمیلی خدمت خود را در پست افسر خلبان شکاری و معاونت عملیات فرماندهی پایگاه سوم شکاری نفتی شهید نوژه ادامه داد و در طول سالهای دفاع مقدس بیش از یک صد سورتی پرواز جنگ انجام داد. دوران در تاریخ 7/9/1359 اسلکه «الامیه» و «البکر» را غرق کرد و در عملیات فتح‌المبین حماسه آفرید.در تاریخ 20/4/1361 عاشقانه برای انجام مأموریت حاضر شد هدف موردنظر او بغداد بود .او قصد داشت، با ناامن کردن شهر از انجام کنفرانس سران کشورهای غیرمتعهد در این شهر جلوگیری نماید و مانع رسیدن صدام تازی به اهداف شومش شود .به همین علت صاعقه‌وار از سد دفاع هوایی دشمن در پایتخت عراق گذشت و شهر را بمباران نمود. اما اصابت موشک عراقی باعث شد، هواپیما آتش بگیرد، دوران دلیر مردانه به طرف پالایشگاه الدوره پرواز نمود .تمام بمب‌ها را بر روی پالایشگاه فرو ریخت، قسمت عقب هواپیما در آتش می‌سوخت. [[ منصور کاظمیان ]]کمک خلبان با چتر نجات به بیرون پرید یا پرت شد. اما دوران به سمت هتل سران ممالک غیرمتعهد پرواز کرد. او در آخرین لحظات با یک عملیات فراموش نشدنی هواپیما را به ساختمان هتل کوبید.

سردار دلاور 40 ساله ایرانزمین در روز سی‌ام تیر ماه سال 1361 مانند یک مهین پرست راستین جان خود را برای ایران فدا کرد.بعد از این واقعه فضای شهر بغداد در هاله‌ای از دود فرو رفت، و تبلیغات صدام در مورد امنیت بغداد نقش بر آب شد .بدین‌ترتیب اجلاس سران غیرمتعهدها به علت فقدان امنیت در بغداد برگزار نگردید. بعد از بیست سال تنها قطعه‌ای از استخوان پا به همراه تکه‌ای از پوتین عباس دروان خلبان دلیر ایران به میهن بازگشت و روز دهم مردادماه سال 1381 خانواده آن را در شیراز به خاک سپردند.

نوشته شده در تاريخ ۳٠ تیر ۱۳۸٩ توسط گروه فرهنگی هنری عروج
قالب وبلاگ